Jak zrobić screenshot na macu - kompletny przewodnik

Jak zrobić screenshot na macu - kompletny przewodnik

W tym samouczku pokażę ci, jak zrobić screenshot na komputerach MAC (z systemem OS X). Tworzenie zrzutów ekranu (z ang. screenshot — zrzut ekranu) prędzej czy później może być potrzebne każdemu użytkownikowi. Osobiście bardzo często używam obrazów różnych okien i programów podczas pisania artykułów i lekcji na tej stronie.

Istnieje wiele aplikacji do tworzenia i manipulowania zrzutami ekranu, ale MAC OS X ma wbudowaną funkcję robienia zrzutów ekranu, która całkowicie pokrywa potrzeby przeciętnego użytkownika.

Skróty klawiszowe

Oto podstawowe skróty klawiaturowe do robienia screenu w systemie OS X:

  1. Command + Shift + 3 - wykonuje screen całego ekranu i umieszcza go w graficznym pliku .png na pulpicie.
  2. Command + Shift + 4 - po naciśnięciu kombinacji kursor przybierze postać krzyżyka dla części ekranu ze współrzędnymi, wystarczy zaznaczyć obszar na ekranie, który chcesz zapisać. W ten sposób możesz zrobić zrzut ekranu tylko z części ekranu i zapisać go w pliku na pulpicie.
  3. Command + Shift + 4, naciśnij spację - jeśli po kombinacji klawiszy naciśniesz spację, kursor przybierze postać kamery. Przesuń kursor na dowolne okno (zostanie podświetlone na niebiesko) i kliknij. W ten sposób możesz zrobić screenshot oddzielnego okna i zapisać go w pliku na pulpicie.

Dodatkowe przyciski i funkcje

Jeśli dodatkowo przytrzymasz przycisk Control wraz z dowolną z powyższych kombinacji, screenshot zostanie umieszczony w schowku, a plik nie zostanie utworzony na pulpicie.

Aby wstawić obraz w wybranym miejscu (w większości przypadków będzie to edytor grafiki lub tekstu) naciśnij klawisze Command + V.

Wybierając obszar ekranu (po kombinacji Command + Shift + 4), możesz przytrzymać następujące klawisze funkcyjne:

  • Spacja - zamraża rozmiar prostokąta wyboru i umożliwia przesuwanie go po ekranie.
  • Shift - blokuje rozciąganie prostokąta zaznaczenia tylko w jednym kierunku (w pionie lub w poziomie).
  • Opcja - umożliwia rozciągnięcie prostokąta zaznaczenia od środka (jednocześnie we wszystkich kierunkach).

Korzystanie z terminala (z wiersza poleceń)

Tak, tak... Zrzuty ekranu można wykonywać nawet za pomocą wiersza poleceń terminala. Aby zobaczyć pełny zestaw funkcji przechwytywania ekranu, wpisz w wierszu polecenia terminala:

screencapture —help

Na przykład, aby utworzyć zrzut ekranu z dziesięciosekundowym opóźnieniem (aby mieć czas, aby przejść do potrzebnego ekranu), wprowadź polecenie w oknie terminala:

sleep 10; screencapture ~/Desktop/screenshot.png

Za pomocą terminala możesz również zmienić format otrzymywanych zdjęć. Aby to zrobić, wprowadź w oknie terminala:

defaults write com.apple.screencapture type image_format
killall SystemUIServer

Gdzie image_format jest jednym z formatów: jpg, png, bmp, tiff, pdf lub pict. Aby zmiany odniosły skutek, wymagana jest funkcja w linii 2. Będziesz także musiał ponownie uruchomić komputer.

Narzędzia do zrzutów ekranu i przeglądarki

Jeśli nie jesteś zadowolony z powyższych metod, wypróbuj wbudowane narzędzie „Zrzut ekranu”. Znajduje się tutaj: /Programy/Narzędzia/Zrzut ekranu.

Z menu Migawka możesz wybrać różne sposoby robienia zrzutów ekranu: Wybrane, Okno, Ekran, Ekran z opóźnieniem.

Narzędzie Viewer umożliwia również wykonanie zrzutu ekranu w systemie Mac OS X.

Z menu Plik> Zrób zrzut ekranu> wybierz potrzebny element (Wybrany ..., Windows ..., Pełny ekran).

Korzystanie z innych aplikacji

Kiedy odkrywam jakieś niestandardowe funkcje w MAC OS X, za każdym razem jestem przekonany, jak dobrze jest to przemyślane z punktu widzenia komfortu użytkownika. Tak więc prawie wszystkie aplikacje z możliwością wprowadzania tekstu umożliwiają wstawienie screenshot bezpośrednio w pole tekstowe.

Aby to zrobić, wywołaj menu kontekstowe w polu tekstowym (prawy przycisk myszy lub Control + klik) i wybierz element „Zapisz zrzut ekranu wybranego obszaru ekranu”.

Następnie możesz przejść do dowolnego innego pulpitu (za pomocą gestów na gładziku) i wybrać obszar, w którym chcesz wykonać zrzut ekranu. Wybrany obszar zostanie automatycznie wstawiony do pola tekstowego, w którym pozostawiono kursor.

Metody innych firm do robienia screenshotów na MAC

Oprócz wbudowanych narzędzi do tworzenia zrzutów ekranu, możesz instalować aplikacje innych firm i używać ich do tych samych celów. Zwykle programy te zapewniają szerszy zakres opcji.

Dlatego w aplikacji Share Bucket możesz dodawać strzałki, kółka, „rozmycie” i inne rzeczy do nowo utworzonych zrzutów ekranu. Jing i Snapz Pro X umożliwiają nagrywanie screencastów (wideo z pulpitu) oraz zapewniają możliwość automatycznego przesyłania gotowych zdjęć do usług w chmurze Dropbox itp.