IPhone nie ładuje się - co robić

IPhone nie ładuje się - co robić

Hej! Kolejny problem jest przedmiotem dzisiejszego programu. Co robić (lub czego nie robić), gdy iPhone podłączony się nie ładuje? W tym artykule przyjrzymy się możliwym przyczynom tego stanu i spróbujemy znaleźć rozwiązanie dla każdego z nich.

Jeśli więc Twój iPhone przestanie się ładować, usiądź wygodnie i czytaj do samego końca ... Jestem pewien, że jedna z poniższych wskazówek Ci pomoże.

Jak już zrozumiałeś, istnieje więcej niż kilka powodów, dla których iPhone może się nie ładować. Poniżej zebrałem te najpopularniejsze. Zacznijmy od najbardziej „nieszkodliwych”, a potem przejdźmy do „kardynalnych” ...

Postępuj zgodnie z podaną kolejnością i za każdym razem staraj się ożywić to, co czytasz. Jestem pewien, że niektóre wskazówki z pewnością pomogą Ci naładować iPhone.

Powód №0: usterka oprogramowania (oprogramowanie układowe)

Wierz lub nie, w większości przypadków przyczyną rozładowywania iPhone jest oprogramowanie (firmware), a nie sprzęt. Jeśli nie wiesz, w iPhonie znajduje się kontroler (chip na płytce), który odpowiada za ładowanie baterii. Ten kontroler działa pod kontrolą oprogramowania.

Tym samym po podłączeniu kabla do iPhone zasilanie nie jest dostarczane bezpośrednio do akumulatora, ale najpierw do płytki z kontrolerem, która z kolei podporządkowuje się programowi osadzonemu w telefonie.

Co robimy? I fakt, że komponent oprogramowania iPhone rozpoznaje, kiedy do telefonu jest podłączone źródło zasilania i wydaje kontrolerowi polecenie rozpoczęcia ładowania. W przypadku zamrożenia oprogramowania żadne polecenie nie zostanie wydane, a Twój iPhone nie zostanie obciążony.

Twardy reset urządzenia zwykle pomaga rozwiązać ten problem. Aby to zrobić, jednocześnie przytrzymaj przyciski Home i Power przez co najmniej 30 sekund.

Powód №1: Port błyskawicy jest brudny

80% populacji nosi telefony w kieszeniach spodni lub spodni… Nie wiem jak Ty, ale regularnie czyściłem wszystkie śmieci z kieszeni dżinsów… skąd się one biorą? Co więcej, te zanieczyszczenia (kurz, kłaczki, włosy itp.) Próbują dostać się do każdego pęknięcia mojego iPhone.

Wyobrażać sobie! To pierwszy powód, dla którego iPhone może się nie ładować. Nie możesz sobie nawet wyobrazić, ile kłaczków i kurzu dostaje się do złącza ładowania Lightning!

Nagromadzony sprężony kurz uniemożliwia prawidłowe ustawienie wtyczki Lightning w otworze złącza, co prowadzi do powyższego problemu. Nie wierzysz mi?

Spróbuj! Weź drewnianą wykałaczkę i delikatnie wytrzyj nagromadzone zanieczyszczenia ze złącza Lightning.

Spróbuj „wyłowić” otwory ładujące z obu rogów. Uważaj, aby nie uszkodzić styków.

Będziesz zszokowany, gdy zobaczysz, ile „poczucia” udało Ci się uzyskać. Następnie przedmuchaj złącze i podłącz ładowarkę. Jeśli Twój telefon jest poważnie rozładowany, może minąć nawet 15 minut, zanim zaczną pojawiać się pierwsze oznaki życia.

Powód №2: Uszkodzony port USB

Jeśli próbujesz naładować iPhone'a z portu USB, pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy działa. Mój laptop z systemem Windows ma kilka portów USB, które w ogóle nie ładują mojego iPhone'a.

Nie wiem z czym jest połączony, ale telefon nie ładuje się. Wygląda na to, że do tych portów USB w ogóle nie jest dostarczane zasilanie 5V.

Kilka informacji dla ogólnego rozwoju:

  1. Zwykły port USB ma napięcie wyjściowe 5 V i prąd 0,5 A.
  2. Dla porównania standardowe ładowanie iPhone wytwarza 5V i 1A
  3. Cóż, ładowanie iPad daje 5V i 2A

Spróbuj! W takim przypadku wypróbuj inny port USB lub podłącz iPhone do zwykłej ładowarki 220 V. Jeśli ładowarka również nie pomaga w ładowaniu iPhone, przeczytaj o następnej możliwej przyczynie.

Powód №3: Zepsuta ładowarka / kabel

OK, nie będę oryginalny, gdy powiem, że prawdziwe ładowarki Apple są dość drogie. Inna sprawa, jeśli kupisz ładowarkę do iPhone na AliExpress (z Chin) - w końcu będzie Cię to kosztować kilka razy taniej.

Zdecydowanie odradzam robienie tego! W żadnych okolicznościach NIE kupuj ani nie używaj tanich chińskich nieoryginalnych ładowarek.

Na podstawie opinii znajomych oraz z własnego doświadczenia mogę zapewnić, że prędzej czy później chińskie ładowarki zrobią okrutny żart z Twoim urządzeniem, jeśli nie wrzucą go do „drewnianej skrzyni”. Sam powinieneś sobie uświadomić, że „taniej nie znaczy lepiej”, a gdy prawie na darmo wkradają się wątpliwości co do jakości.

Tak więc, jeśli twój iPhone nie ładuje się z chińskiego (nieoryginalnego) ładowania, NIE BĘDZIE EKSPERYMENTALNY i spróbuję ZWOLNIĆ PRAWDZIWY ORYGINALNY ŁADOWANIE Z APPLE. Tutaj wszystko powinno być jasne.

Dobrze - dobrze ... a co jeśli oryginalna ładowarka Apple również nie ładuje iPhone? Potem przyszedł czas na przetestowanie kabla Lightning. Z własnego doświadczenia wynika, że ​​nawet oryginalne kable dołączone do iPhone'a z czasem ulegają awarii.

Szczerze mówiąc, natywne kable są początkowo dość delikatne. Jeśli nie są używane wystarczająco ostrożnie, to nie tylko zewnętrzny oplot plastikowy, ale także przewodzące „żyły” ulegają uszkodzeniu w wyniku częstych zgięć. Niedawno wyrzuciłem własny kabel, który zaczął ładować iPhone o nie więcej niż 60%.

Nie mam nic przeciwko kablom odgromowym, które są sprzedawane na AliExpress. Tutaj albo ładują, albo nie. Czy wiesz, ile kosztuje oryginalny 1-metrowy kabel piorunowy w Apple Store?

Fantastyczne 16 EUR!!! Łał! Za te pieniądze możesz kupić przynajmniej trzy doskonałe certyfikowane kable, które bezproblemowo naładują Twój iPhone.

Wypróbowałem kilka kabli - od tanich 0,90 EUR do drogich 8,50 EUR od różnych producentów i mogę polecić naprawdę fajny kabel błyskawicy od Ugreen.

„Ten kabel lub akcesorium nie ma certyfikatu…”

Prawdopodobnie niektórzy z was już zetknęli się z komunikatem „Ten kabel lub akcesorium nie ma certyfikatu, dlatego jego niezawodność z tym iPhonem nie jest gwarantowana”. Przyczyn może być kilka i rozważymy je w osobnym artykule.

Mogę powiedzieć tylko jedno - począwszy od iOS 7 Apple nauczył swoje urządzenia rozpoznawać autentyczność kabli USB.

Jak pisałem wcześniej, we wtyczce Lightning kabla instalowany jest specjalny chip, który pozwala iPhone (iPad) rozpoznać pochodzenie tego kabla. Chińczycy nauczyli się oczywiście fałszować chipy Lightning, ale wraz z premierą iOS 7 Apple ponownie zmieniło zasady gry.

Dlatego staraj się używać oryginalnych ładowarek ...

Spróbuj! Należy używać oryginalnych ładowarek i kabli Lightning, o których wiadomo, że działają prawidłowo. Jeśli nie pomogą, najprawdopodobniej jeden z elementów iPhone nie działa. Przeczytaj o tym poniżej.

Powód №4: bateria iPhone

Każda bateria jest materiałem eksploatacyjnym ... Oznacza to, że baterie nie działają wiecznie i wymagają okresowej wymiany. Niedawno wymieniłem baterię mojego MacBooka Air, ponieważ bateria całkowicie przestała się ładować i korzystanie z komputera bez kabla stało się niemożliwe.

Może się to zdarzyć również w przypadku iPhone, chociaż jest to dość rzadkie. Raczej telefony, które mają cztery / pięć lat są podatne na tę diagnozę. jeśli bateria ulegnie awarii, to stopniowo, aż do całkowitej awarii.

Wymiana baterii iPhone nie jest trudna, ale wymaga pewnych narzędzi. Instrukcje wymiany są ponownie dostępne na ifixit.com.

Jeśli twoje urządzenie jest całkiem nowe, to nie sądzę, że problem dotyczy baterii. Bardzo często zwracają się do mnie osoby, które ładowały swoje urządzenia zasilaczami niewiadomego pochodzenia iw końcu mieli problem.

Zwykle w tym przypadku kontroler ładowania lub kontroler mocy zawodzi. Ale więcej na ten temat poniżej. Zobacz powód №5.

Powód №5: Zepsute komponenty iPhone

Cóż, ostatnim powodem, dla którego iPhone nie ładuje się, jest uszkodzenie wewnętrznych komponentów. Tak i nie zdziw się - to dość powszechny powód! Najczęściej dochodzi do awarii akumulatora lub kontrolera zasilania / ładowania. Co dokładnie ci odmówiło, możesz dowiedzieć się po diagnostyce w centrum serwisowym.

W komentarzach poniżej wiele osób narzeka, że ich iPhone w ogóle się nie ładuje, albo nienormalnie szybko traci ładunek, albo bardzo się nagrzewa, albo nie akceptuje kabla - to wszystko oznaki wadliwego kontrolera zasilania / ładowania iPhone. Szczegółowo o wymianie kontrolerów zasilania i ładowania dla iPhone'a pisałem w osobnym artykule.

Jeśli musisz to wyjaśnić palcami, to w rzeczywistości kontroler ładowania U2 jest chipem (mikroukładem) na płycie iPhone, który można wymienić (przylutować) na nowy. W zwykłych centrach serwisowych procedura ta nie powoduje żadnych szczególnych trudności i kosztuje od 28 do 43 EUR.

Spróbuj! Nie potrafię dokładnie powiedzieć, co poszło nie tak w twoim przypadku. Masz bezpośrednią drogę do centrum serwisowego. Pamiętaj, aby przetestować funkcjonalność iPhone'a po wymianie kontrolera ładowania lub baterii.

Nawet nowe baterie iPhone (ponownie chińskiego pochodzenia) mogą być wadliwe i nie naładować się.

A może mistrz, omyłkowo wymieniając jeden komponent, nie znalazł prawdziwego problemu. Dlatego poproś centrum serwisowe o podłączenie iPhone do źródła zasilania i upewnij się, że telefon się włącza, a wskaźnik naładowania osiągnął co najmniej kilka procent.

W każdym razie napisz w komentarzach, która metoda ci pomogła. Jeśli iPhone nadal się nie ładuje, napisz do mnie o tym, a postaram się znaleźć dla Ciebie inne rozwiązanie. Jesteśmy zawsze w tym samym miejscu, więc przyjdź i zapytaj.